Trophy Case



District Championships

NESSA Fall Funfest (Gleekman Trophy)



2017 - Milton Academy 2006 - Northern Vermont
2016 - Falmouth HS (ME) 2005 - North Kingstown HS
2015 - Fairfield-Ludlowe HS 2004 - Xavier HS
2014 - North Kingstown HS 2003 - Mount Desert Isle HS
2013 - Yarmouth HS (ME) 2002 - Portsmouth Abbey
2012 - Duxbury HS 2001 - Nauset RHS
2011 - Duxbury HS 2000 - George Stevens Academy
2010 - Duxbury HS 1999 - Tabor Academy
2009 - Duxbury HS 1998 - St. Sebastian's School
2008 - Duxbury HS 1997 - Falmouth HS
2007 - North Yarmouth Academy 1996 - Unknown


NESSA Women’s Championship (Herreshoff Trophy)



2017 - St. George's School 2001 - Tabor Academy
2016 - Portsmouth Abbey 2000 - East: Tabor Academy
2000 - West: Greenwich Academy
2015 - North Kingstown HS 1999 - Tabor Academy
2014 - Tabor Academy 1998 - St. George's School
2013 - Duxbury HS 1997 - St. George's School
2012 - South: St. Geoege's School
2012 - North: North Kingstown HS
1996 - No Race - Blown out
2011 - North: Tabor Academy
2011 - South: Darien HS
1995 - No Race - Blown out
2010 - Tabor Academy 1994 - St. George's School
2009 - Duxbury HS 1993 - Moses Brown
2008 - St. George's School 1992 - Winsor School
2007 - St. George's School 1991 - Tabor Academy
2006 - No Race - Blown out 1990 - Moses Brown
2005 - Hignham HS 1989 - Unknown
2004 - Hotchkiss School 1988 - St. George’s
2003 - Hignham HS  
2002 - Hotchkiss School  


NESSA Single-handed Championship (Nancy Healy Trophy)



Year Full Radial  

2017

2016

Henry Marshall (BB&N)     

Richie Gordon '16 (Ridgefield HS)

Jack Parkin (Brunswick School)

Christina Sakellaris (Milton Academy)

2015Bryces Andreasen (BB&N)Henry Marshall (BB&N)
2014Bryces Andreasen (BB&N) William Marshall (BB&N)
2013Jack McGuire (Greenwich HS)Jack Marshal (BB&N)
2012James Barry (Brunswick School)Jack Marshal (BB&N)
2011Lucas Adams (Portsmouth Abbey)Sarah Stubbs (Greenwich Academy)
2010Matt Gowell (East Greenwich HS, RI)Nick Johnstone (Tabor Academy)
2009Dan Nickerson (Williams School)Eliza Richartz (St George's School)
2008Cam Cullman (Hotchkiss School)Williams Hutchings (Milton Academy)
2007Alex Weiksnar (Greenwich HS)Elizabeth Barry (Greenwich Academy)
2006Ian Cook (St. George's School)John Moulthrop (Hotchkiss School)
2005Charlie Ill (Brunswick School)Jessie Kirkland (Tabor Academy)
2004William “Jay” Mills (Hotchkiss School)Michael Easton (Lexington HS)
2003Trevor Moore (Woodstock Union HS)Langdon Mitchell (Greenwich HS)
2002Alex Steele (Tabor Academy)Matt Barry (Brunswick School)
2001Brendan Shattuck (Choate Rosemary Hall)Zander Kirkland (Tabor Academy)
2000Patrick Rynne (St. Sebastian's School)Jamie Farrell (Greenwich HS)
1999Joel Hanneman (Tabor Academy)
1998Amanda Clark (St. George's School)
1997Peter Wadsworth (Brunswick School)
1996Garrett Van Duyne (St. George's School)
1995Peter Wadsworth (Brunswick School)
1994Will Stoud (Hotchkiss School)
1993John Torgerson (Avon Old Farms)
1992John Torgerson (Avon Old Farms)


NESSA Fleet Racing Championship (George O’Day Trophy)



2018 - Tabor Academy

2017 - St. George's School

1988 - East Lyme HS
2016 - Tabor Academy1987 - Tabor Academy
2015 - Brunswick School1986 - Winchester HS
2014 - The Hotchkiss School1985 - Tabor Academy
2013 - Cape Cod Academy1984 - Brester Academy
2012 - The Hotchkiss School1983 - St. George's School
2011 - The Hotchkiss School1982 - Tabor Academy
2010 - Portsmouth Abbey1981 - Tabor Academy
2009 - Portsmouth Abbey1980 - St. George's School
2008 - St. George's School1979 - St. George's School
2007 - Milton Academy1978 - Tabor Academy
2006 - Tabor Academy1977 - Hotchkiss School
2005 - St. George's School1976 - Taft School
2004 - Tabor Academy1975 - Hotchkiss School
2003 - St. George's School1974 - Hotchkiss School
2002 - Tabor Academy1973 - Darien HS
2001 - Milton Academy1972 - Tabor Academy
2000 - Tabor Academy1971 - Williston School
1999 - Tabor Academy1970 - Kent School & St. George's School
1998 - St. George's School1969 - Kent School
1997 - Milton Academy1968 - St. George's School
1996 - Tabor Academy1967 - Suffield School
1995 - Tabor Academy1966 - Tabor Academy
1994 - Falmouth HS1965 - Mount Herman School
1993 - Hotchkiss School1964 - Proctor Academy
1992 - Tabor Academy1963 - Dublin School
1991 - Milton Academy1962 - Tabor Academy
1990 - Naval Academy Prep1961 - Cheshire Academy
1989 - Tabor Academy



 



NESSA Team Racing Championship (Fritz Mark Trophy)



2018 - Tabor Academy
2017 St George's School

1995 - Tabor Academy

2016 - St George's School1994 - Tabor Academy
2015 - St George's School1993 - Tabor Academy
2014 - St George's School1992 - Tabor Academy
2013 - Portsmouth Abbey1991 - Tabor Academy
2012 - Tabor Academy1990 - Tabor Academy
2011 - The Hotchkiss School1989 - Tabor Academy
2010 - Tabor Academy1988 - Tabor Academy
2009 - Duxbury HS1987 - Tabor Academy
2008 - St George's School1986 - Tabor Academy
2007 - Tabor Academy1985 - St George's School
2006 - St George's School1984 - Tabor Academy
2005 - Tabor Academy1983 - St George's School
2004 - Tabor Academy1982 - St George's School
2003 - St George's School1981 - Tabor Academy
2002 - Tabor Academy1980 - St George's School
2001 - Williams School1979 - Tabor Academy
2000 - Tabor Academy1978 - Taft School
1999 - Tabor Academy1977 - Hotchkiss School
1998 - St George's School1976 - Hotchkiss School
1997 - Tabor Academy1975 - Tabor Academy
1996 - Non-event (no wind)1974 - Hotchkiss School


National Invitational Tournament (The Founders Trophy)



2017 - 
2016 - Norfolk Collegiate School (MASSA)
2015 - Milton Academy (NESSA)
2014 - Lake Forest HS (MISSA)
2013 - Tampa Jesuit HS (SAISA)
2012 - Tampa Jesuit HS (SAISA)
2011 - Portsmouth Abbey  (NESSA)
2010 - Dairen HS (NESSA)
2009 - The Hotchkiss School (NESSA)