2013-2014 NESSA Schedule

Date Day Event Venue Notes NOR Reg Results
September
9/1 Sun Fall National Regatta Qualification Protocols * NOR
9/7 Sat Yachtsmen Regatta Sail Maine FR NOR
9/8 Sun Polar Bear Open Bowdoin College Sailing Center FR* NOR Res
9/8 Sun Patriot’s Regatta Sail Maine FR-JV NOR
9/14 Sat Blue and Yellow Regatta Sail Maine FR-JV NOR Res
9/21 Sat Xavier High School Fall Fleet Race Pettipaug Yacht Club FR NOR Res
9/21 Sat Start Your Engines Regatta Sail Maine FR-JV NOR Res
9/22 Sun Casco Bay Open Sail Maine FR* NOR Res
9/28 Sat Arnold Brown Invite Sail Martha's Vineyard FR* NOR Res
9/28 Sat Southern Main Sail Fest Sail Maine FR NOR
October
10/5 Sat Fall Funfest (Wally Gleekman Trophy) Comm. Boating, Inc FR* NOR Res
10/6 Sun Salty Dog Regatta Sail Maine FR-JV
10/12-13 Sat-Sun Northern Vermont HS Sailing Team (NVHSST) Community Sailing Center (Burlington, VT) FR NOR
10/13 Sun NESSA Single-Handed Championship (Healy Trophy) Hyannis YC FR NOR Reg Res
10/13 Sun Blue Wave Regatta Sail Maine FR NOR
10/13 Sun Becton Cup Maine Maritime Academy FR-W NOR
10/19 Sat Fall Cheverus Cup Sail Maine FR NOR
10/19-20 Sat-Sun Larry White Trophy at USCGA US Coast Guard Academy FR NOR Res
10/19-20 Sat-Sun PCISA Girls Invitational SDYC CFJ NOR Reg
10/20 Sun The Fall Clipper Cup Regatta Sail Maine FR-JV NOR
November
11/9 Sat Joe Magenello Mermorial Fall Invite Sound School (New Haven, CT) FR NOR
11/9-10 Sat-Sun Fall ACCs Annapolis Yacht Club and Severn Sailing Association FR NOR
11/24 Sun NESSA Annual Meeting (starts at 0900) BC High Meeting Res
March
3/28-30 Fri-Sun “Raising the Sail” Advanced Racing Clinic Hyannis YC C Reg
3/29 Sat Cape Jamboree SailMaine FR NOR
3/30 Sun Cheverus Cup SailMaine FR-JV NOR
April
4/5 Sat 2014 Greenwich 8x Team Race Regattas Indian Harbor Yacht Club and Grass Island – Greenwich, CT TR NOR
4/6 Sun Herreshoff Qualifier - Tabor Academy Tabor Academy FR-G NOR Res
4/12 Sat 2nd 2014 Greenwich 8x Team Race Regattas Indian Harbor Yacht Club and Grass Island – Greenwich, CT TR NOR
4/12 Sat The Great Caper Race SailMaine FR-JV NOR
4/13 Sun Bulldog Classic SailMaine FR NOR
4/13 Sun Herreshoff Qualifer - Duxbury HS Duxbury Bay Maritime School FR-G NOR Res
4/19 Sat Clipper Challenge SailMaine FR-JV NOR
4/19 Sat Sharon Inviational FR Res
4/22-24 Tue-Thu Sailing the Collegiate Dinghies Harvard University Sailing center Clinic NOR
4/26 Sat CT States USCGA FR NOR
4/26 Sat O’Day Qualifier at Tabor Academy Tabor Academy FR NOR Res
4/26 Sat O’Day Qualifer at Hotchkiss School The Hotchkiss School FR NOR Res
4/26 Sat O’Day Qualifier at St George’s/Ida Lewis YC Ida Lewis YC FR NOR Res
4/26 Sat O’Day Qualifier at Pleon YC Pleon YC FR NOR Res
4/26 Sat O’Day Qualifier at SailMaine SailMaine FR NOR Res
4/27 Sun NESSA Fleet Racing Championship (O’Day Trophy) USCGA FR NOR Res
May
5/3 Sat Yachtsmen Regatta SailMaine FR-JV NOR
5/4 Sun Herreshoff Qualifier - Manchester- Essex RHS Masconomo Park & Tucks Point FR-G Res
5/4 Sun Sailmaine Team Race SailMaine TR NOR
5/9-11 Fri-Sun ISSA Mallory Trophy San Diego YC FR
5/10-11 Sat-Sun Northern New England Championship Race SailMaine FR NOR
5/11 Sun NESSA Women’s Championship (Rebecca Herreshoff Trophy) Hyannis YC FR-G NOR Reg Res
5/17 Sat Perfect Score Regatta SailMaine TR NOR
5/17-18 Sat-Sun NESSA Team Racing Championship (Mark Trophy) Wianno YC/Cape Cod Academy TR NOR Reg Res
5/17-18 Sat-Sun Downeast Invitational & MSSA Championship Maine Maritime Academy FR NOR Reg Res
5/17-18 Sat-Sun The Terk Team Race Championship Hyannis YC TR NOR Res
5/18 Sun SailMaine JV Team Race SailMaine TR-JV NOR
5/21 Wed Mass States MIT FR Reg Res
5/23-25 Fri-Sun National Invitational Tournament (NIT) Massachusetts Institute of Technology (MIT) TR NOR Reg Res
5/23-25 Fri-Sun ISSA Baker Trophy Houston, Texas Area TR Res
5/24 Sat MDI Great Harbor Regatta MDI Community Sailing Center FR NOR
5/30 Fri 2014 Cape and Island Women’s Champs Nantucket Community Sailing FR-G Res
June
6/5 Thu 2014 Cape and Islands Fleet Championship Hyannis YC FR Res